SEO

Nedir bu SEO?

SEO, ya da diğer bir deyiş ile arama motoru optimizasyonu web sitenizin arama motorunda (Google, Yandex vb.) daha yukarılarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmaya verilen isimdir.  SEO Çalışması sayesinde her sektörde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşma noktasında büyük önem kazanmıştır.

SEO Süreci Nasıl İşler?

01

Hedef Belirlemesi

Her çalışmada olduğu gibi hedef belirlenmesi oldukça önemlidir. Genel bilinenin aksine SEO yalnızca Google'da üst sırada çıkıp maksimum kişinin web sitesini ziyaret etmesini sağlamak için yapılmaz.

02

Anahtar Kelime Fizibilitesi

Anahtar kelime araştırması SEO çalışmasında ikinci önemli aşamadır. Bu aşamada belirlenecek anahtar kelimeler ve varyasyonlarının arama hacimlerinin belirlenmesi oluşturulacak içerik stratejisinde veri toplamak için oldukça önemlidir.

03

Sektör Analizi

SEO çalışmasında yarıştığımız kişi sanılanın aksine Google değildir. Bu çalışmada rakipleriniz ile yarışırsınız. Sektörel rakiplerin nasıl stratejiler uyguladığını tespit etmek için sektör ve rakip analizi yapılması hayati önem taşımaktadır.

04

İçerik Stratejisi

Önceki adımlarda belirlenen anahtar kelime ve rakip analizleri ışığında hedef kitlenize uygun bir içerik stratejisi oluşturmak SEO'nun vazgeçilmez aşamalarından biridir. Bu strateji kurulacak blog üzerinden ya da e-ticaret sitesinde ürün açıklamaları ile yapılır.

05

Dönüşüm Optimizasyonu

Belirlenen hedeflerde kullanıcıların web sitesinde gerçekleştirdiği etkileşimler dönüşüm optimizasyonun en önemli verileridir.

06

Analiz ve Raporlama

Pozitif sonuçları kısa süreler içerisinde görmek mümkün ancak bu sonuçlar SEO analizi ile incelemek ve SEO raporlarını görmek oldukça önemlidir. Bu yüzden Google'ın sunduğu Google Analtyics ve Search Console'u profesyonel şekilde kullanıp verileri yorumlamak uzun süreçte SEO çalışmalarında önem taşımaktadır.

Markanı zirveye taşı!
Yükselmeye hazırsan hemen başlayalım!

Neden SEO İhtiyacımız Var?

Web sitenizde listelenen ürün ya da hizmet için potansiyel müşteri ve hedef kitleye ulaşmak isteriz. Bu iletişimde ne kadar çok kişiye web sitesi ulaştırılırsa, o kadar ürün ya da hizmet satışı olacaktır. Web siteniz içerisinde ufak gördüğünüz optimizasyonlar SEO için oldukça önemlidir. Yapılan bu optimizasyon ve anahtar kelime düzenlemeleri ile 1 – 2 aylık kısa süreler içinde bile toplam trafiklerinizde gözle görülür artışlar almak mümkün.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO içerisinde birçok prosesin bulunduğu oldukça kapsamlı ve uzun bir çalışmadır. Bu çalışma web sitesini kullanıcılara görünür hale getirerek marka bilinirliği ve organik trafik artışı sağlamaktadır. Başarılı bir SEO çalışması için süreçleri doğru şekilde ve eş zamanlı olarak tamamlamak oldukça önemlidir.

Sitenin barındırdığı teknik hataların optimizasyonu. Sitemap.xml, robot.txt, no-index ve site kodlarındaki hataların düzeltilmesi.​

Sitede yer alan meta kitle, meta description, H1 başlıkları, landing page yapılarının ses uyumlu hale getirilerek optimize edilmesi.

Rakip analizi yapılarak trafiği yüksek anahtar kelimelerin belirlenmesi, belirlenen anahtar kelimelerdeki konum analizi ışığında strateji geliştirilmesi.

Yapısal veri işaretlemeleri (Rich Snippet) kullanımı. Google’ın sunduğu web sitenize uygun yapısal verileri seçerek arama motorlarına siteyi daha iyi tanıtıp SERP sonuçlarında etkili görünümler almak.

İç link inşaası ile web sitesinde yer alan benzer konu sayfalarının link yolu ile birbirine bağlanması. Bu işlem ile sayfa taranma hızları artacaktır.

Dış link inşaası diğer bir deyiş ile Backlink Kurgusu ile web sitesine gelen her linki yöneterek kötü niyetli linklerden korunmak.

Teklif Al!

SEO ROI - SEO Yatırım Getirisi

SEO ROI  yatırım verimliliğini ölçmek için kullanılan diğer bir deyiş ile SEO yatırım getirisi olarak adlandırılan bir yöntemdir. Site içerisinde kullanılan anahtar kelime ya da anahtar kelime gruplarının Google’da ayık aranma hacmine göre getireceği ciro hesaplaması olarak kullanılır. Hesaplama anahtar kelimenin Google sıralamasında alacağı tıklama oranlarının ve bu tıklama sonucunda gelecek olan organik trafiğin tahmini formül ile sonuçlandırılmasına dayanmaktadır. Özetlemek gerekirse yapılacak olan yatırımın maliyetine göre geri dönüş tutarı hesaplamaya yarayan araçtır.

Formül;

ROI = (SEO Geliri – SEO Maliyeti) / SEO Maliyeti

Markanı zirveye taşı!
Yükselmeye hazırsan hemen başlayalım!

Google'da 1. sırada yer almak en işlek dükkandan daha faydalıdır!

SEO

SEO Şirketinize Ne Katacak?

SEO şirket ihtiyaçları ışığında belirli bir strateji ile markaya özel olarak kurgulanır. Markanıza ait web sitesinde yapılan analizler sonucunda çıkacak anahtar kelimelerin hedeflemesinde başarı elde edildiğinde;

  • Organik Trafik,
  • Dönüşüm Oranı,
  • Marka Bilinirliği,
  • Kullanıcılar ile Etkileşim

gibi durumlarda artış sağlanmaktadır.